Byggesaksforskrift
Forskrifter om saksbehandling og kontroll i byggesaker (SAK) og forskrifter om godkjenning av foretak for ansvarsrett (GOF) er i dag gitt i to separate forskrifter. Departementet foreslår at disse forskriftene slås sammen til en ny Byggesaksforskrift. Forskriften er gitt en struktur som skal samsvare med loven, det vil si at den i størst mulig grad skal følge gangen i en byggesak. Utkastet til ny Byggesaksforskrift er omfattende, og det er særlig på områdene kontroll, tilsyn og oppfølging av ulovlige forhold det er foreslått vesentlige endringer sammenlignet med gjeldende forskrifter. Reglene om saksbehandling, tidsfrister, dokumentasjon og ferdigattest er justert med bakgrunn i føringene i loven om et klarere og mer oversiktlig regelverk for brukerne.
Teknisk forskrift
Teknisk forskrift skal sikre kvalitet og fremme en bærekraftig utvikling og god arkitektonisk og universell utforming av tiltak som tar hensyn til helse, miljø og sikkerhet. Endret forskrift er presentert i en ny, logisk struktur. Siktemålet er en forskrift som er enklere å forstå og praktisere for alle aktørene. I ny lov er det vedtatt et generelt krav til universell utforming av nye arbeidsbygg og nye bygg, anlegg og uteområder som er rettet mot allmennheten. Det er gitt hjemmel til å gi forskrifter med konkrete krav om universell utforming av tiltak slik at hovedløsningen kan brukes av flest mulig. Forskriftstekstene og høringsnotater er lagt ut på KRDs nettside med denne nettadressen:
http://www.regjeringen.no/nb/dep/krd/dok/hoeringer/hoeringsdok/2009/byggesakforskrift/horingsnotat.html?id=564949
Interesserte bes melde seg
Vi ønsker å kunne gi en bred høringsuttalelse, godt forankret i arkitektbedriftenes hverdag. Vi vil derfor legge opp arbeidet med høringsuttalelsen slik at vi inviterer interesserte arkitekter til å delta innenfor ett eller flere tema i forskriftene. For arkitektbedriftenes rammevilkår er det byggesaksbehandlingen og reglene om godkjenning og ansvar som peker seg ut. Når det gjelder prosjektering og gjennomføring av oppdrag er det TEK som har størst betydning.
Det er ikke mye tid til rådighet. Interesserte bed derfor melde seg til fagsjef Halvor Westgaard på epost halvor.westgaard()arkitektbedriftene.no innen 21.august.
HW